28 kwietnia 2023 pożegnaliśmy kolejnych uczniów kończących naszą Małachowiankę i powitaliśmy ich w gronie kolegów – absolwentów. Zgodnie z tradycją  najpilniejszym uczniom medale Diligentiae wręczył wybitny Małachowiak: znany polski reżyser filmowy Alek Pietrzak („Juliusz”, „Czarna owca”, „Ja i mój tata”).  Złoty medal otrzymała Katarzyna Dobosz (średnia ocen 6,00), a srebrne – Weronika Rydzewska, Karol Kacprzak, Kamil Dółkowski, Patrycja Umińska, Aleksandra Chojnowska oraz Aleksandra Szczypawka. Serdecznie gratulujemy! (galeria zdjęć)

Tegorocznych absolwentów pożegnał w imieniu Towarzystwa viceprezes Sylwester Pawlak słowami:

„W dniu dzisiejszym Towarzystwo Małachowiaków ma zaszczyt wręczyć uczniom Medal Diligentiae – za pilność.

Medal został ustanowiony w 1767 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i nadawany był wychowankom Korpusu Kadetów w Warszawie jako zaszczytne wyróżnienie za pilność w nauce. Medale były nadawane w dwóch stopniach: złotym i srebrnym.

Nasza Alma Mater nadaje to zaszczytne wyróżnienie od roku 1964. Otrzymują  je najpilniejsi z pilnych, zgodnie z tradycją także w dwóch stopniach:   złotym i srebrnym.

Kajetan Morykoni, rektor Szkoły Wojewódzkiej Płockiej,  powiedział:

„Dom Szkolny służy za przybytek mądrości i cnoty, tu ma wzrastać, wykwitać i dojrzewać pociecha rodzin, podpora ludzkości, nadzieja przyszłych pokoleń – młodzież nasza.”

Dziś, wręczając Wam – naszym wybitnym wychowankom Medale Diligentiae, mamy nadzieję, że będziecie pociechą rodzin, podporą ludzkości i nadzieją przyszłych pokoleń.

Życzymy Wam sukcesów w życiu, wiary w swoje siły, otwartości na drugiego człowieka i świat.

Nie zapominajcie o Szkole, w której zawsze będziecie witani z radością i pamiętajcie, że ważne jest dla nas nie tylko to „dokąd idziemy”, ale również musimy pamiętać o tym „skąd przychodzimy”.

Mam nadzieję, że spojrzycie na okres spędzony w murach tej szkoły jako na najpiękniejszy i najszczęśliwszy okres w Waszym życiu.

Idźcie w świat i rozsławiajcie imię naszej Alma Mater.”