Uroczyste rozdanie matur 2013

2013-06-04 10:37:03

 

          W środę, dnia  29 maja 2013  r. w naszej Szkola miała miejsce doroczna, wielka uroczystość. Najstarsi z uczniów odebrali swoje świadectwa dojrzałości i pożegnawszy się z murami pięknej, ale i wymagającej Alma Mater, ruszyli dalej w świat.
 
     Najlepsi absolwenci zostali wyróżnieni medalami: Złoto w tym roku przypadło Gabrieli Zapędowskiej. Srebrne medale otrzymali: Monika Mycroft, Joanna Ostrowska, Monika Sztupecka, Ewelina Mikołajczyk, Malwina Spadło, Jowita Grzelak, Karol Kwiatkowski i Rima El Qaisi. Wręczenia wyróżnień dokonał Grzegorz Grabecki, profesor Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i absolwent Małachowianki z 1975 r. Na uroczystości nie zabrakło takze innych gości - Absolwentów z wcześniejszych lat, a wśród nich tych najstarszych z 1963 roku.
 
     Możliwość złożenia gratulacji i życzeń pomyślności dla najmłodszych Absolwentów miał prezes naszego Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku pan Jacek Kaczyński. Poniżej przytaczamy treść całego wystąpienia:

 

           W imieniu własnym i Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku witam wszystkich Państwa przybyłych na dzisiejszą uroczystość.
Szczególnie ciepło witam Absolwentów Małachowianki z 1963 roku. Cóż, czas nie obszedł się łaskawie z Waszymi świadectwami maturalnymi, atrament wyblakł i musieliście osobiście zgłosić się po nowe czytelne egzemplarze. Bardzo nam wszystkim miło z tego powodu.Równie serdecznie witam także Absolwentów naszej Alma Mater Plocensis z 2013 roku.
     Dzisiejszy dzień jest na pewno dla Was szczególny, a Wasza radość, co najmniej, podwójna.
     Po pierwsze, bo zakończył się ważny etap Waszego życia, mający w dodatku wpływ na Waszą przyszłość. W dużej mierze tutaj, w Szkole, kształtował się Wasz charakter, osobowość, rozbudziły się zainteresowania, powzięliście wreszcie decyzje dotyczące dalszej nauki.
     A po drugie, bo ukończyliście Szkołę, a wiadomo, że wszystko jest trudne nim stanie się proste i od dzisiaj Małachowianka może się Wam kojarzyć już tylko z tym, co miłe i warte Waszej pamięci, a zapomnicie o tym, co było nie tak, co przyprawiało o szybsze bicie serca. Bo i stresy, i problemy z nauką, i z nauczycielami ( jeśli nie ze wszystkimi, to na pewno z niektórymi ), i, dodatkowo w Waszym przypadku, przeciekające w Małachowiance dachy, i ciasnota w związku z remontem, wreszcie studniówka poza szkołą ( to w Małachowiance nowość ), i wiele, wiele innych. W imieniu Dyrekcji Szkoły oraz Towarzystwa Małachowiaków, którego celem nadrzędnym jest wszechstronna pomoc Szkole, mogę Was jedynie przeprosić.
     Ale… przecież Wy doskonale wiedzieliście o tym, znaliście Małachowiankę wcześniej z opowiadań dziadków, rodziców, starszego rodzeństwa, koleżanek i kolegów, a i tak wybraliście właśnie Ją. Wiedzieliście, że inne szkoły są nowocześniejsze, bardziej przyjazne uczniom, jest w nich łatwiej, ale Wasz wybór i tak padł na Małachowiankę, gdzie najtrudniej się dostać.
Czy próbowaliście odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego od lat, mimo tylu rozlicznych niedogodności jest więcej chętnych żeby się uczyć w Małachowiance niż miejsc jakie Szkoła może zaoferować?
Może dlatego, że  Małachowianka jest najwyżej oceniana w regionie za wyniki matur, udział Jej uczniów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych? Pewnie to też jest ważne, ale dlaczego jeszcze?
Podpowiem Wam.
     W której szkole jest tak uroczyste pożegnanie Absolwentów i rozdanie świadectw w obecności o 50 lat starszych Koleżanek i Kolegów? Gdzie każdego dnia 833-letnia historia przeplata się na każdym kroku z nowoczesną rzeczywistością? W której szkole jest taka wielopokoleniowa sztafeta uczniów i nauczycieli? Do której szkoły tak chętnie i tak licznie przybywają jej Wychowankowie, aby spotkać się ze sobą, z nauczycielami i poczuć atmosferę sprzed lat oraz  klimat szkoły, swojej Szkoły?
     Lepszego przykładu niż Wy dzisiaj, stojąc ramię w ramię ze swoimi Kolegami i Koleżankami – Absolwentami z roku 1963, już chyba mieć nie można. Osobiście znam tylko jedną taką Szkołę – Alma Mater Plocensis – Matkę wszystkich płockich szkół i Nas, Małachowiaków. To dzięki Niej „Małachowiak” – brzmiało, brzmi i, mam nadzieję, zawsze będzie brzmiało dumnie.
     Gratuluję Wam, drodzy Absolwenci ukończenia tej Szkoły, mam nadzieje, że oceny z matur, które wkrótce poznacie spełnią Wasze oczekiwania i pozwolą na wymarzone studia. Otrzymaliście, w co nie wątpię, solidne podstawy do dalszego rozwoju naukowego.
     Szczególnie gratuluję najlepszym spośród Was, wyróżnionym Medalami Diligentiae. Nie ma złych Absolwentów Małachowianki, ale Medaliści są rzeczywiście Primus Inter Pares.

     Kończąc, proszę Was, Drodzy Absolwenci, nie zapominajcie o swojej Szkole nigdy i nigdzie. Przy wejściu do Małachowianki stoi głaz upamiętniający XVI Zjazd Małachowiaków w 2005 roku. Myślę, że zapamiętaliście napis na tym kamieniu: „Bądź dumny ze swojego dziedzictwa”.Tak… macie prawo do dumy, ale macie też obowiązki wobec swojej Szkoły. Liczę, że nie będziecie mieć problemu z odpowiedzią na pytanie: „Co zawdzięczam Małachowiance?”, ale równie łatwo przyjdzie Wam odpowiedzieć na pytanie: „Co ja dla Małachowianki zrobiłem?”
Wszechstronna pomoc Szkole jest naszym wspólnym, Jej uczniów, obowiązkiem. Jest to jednocześnie nadrzędny cel statutowy Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, któremu, poczytując to sobie za wielki zaszczyt, obecnie przewodniczę. Apeluję do Was , Drodzy Absolwenci, wstępujcie w szeregi naszego, Małachowiaczek i Małachowiaków, Towrzystwa, działajcie w nim aktywnie, aby duch Małachowianki ( on naprawdę istnieje ) w Was nie ginął i żeby tak jak Waszym starszym Koleżankom i Kolegom chciało się po 50 latach przybyć do Małachowianki po odświeżone matury.

     Przepraszam za częste używanie słów Małachowianka, Małachowiaczka, Małachowiak, ale było to po to, aby głębiej w Waszych sercach i pamięci słowa te zapadły.

 

       

 

Wyszukiwarka


_____________________________________________

Wiadomości

Hymn Małachowiaków

To my, Małachowiacy

Chór Mieszany Minstrel

Dziękujemy naszym Darczyńcom: