X-te Warszawskie Spotkania Małachowiaków  były wyjątkowe. Najpierw, 15-go października, spotkaliśmy się w Muzeum Narodowym w gronie 17 osób, aby „pod egidą” Stefana Jakobielskiego  poznać eksponaty Galerii Faras – stałej ekspozycji Muzeum. Nasz kolega, dr Stefan Jakobielski, absolwent  Małachowianki z 1954 r,  jest od ponad 50-ciu lat pracownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Współpracował z prof.Michałowskim przy wykopaliskach i kontynuował jego dzieło. Galeria Faras jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego od VIII do XIV wieku naszej ery. Kolega Stefan, uczestniczący w ekspedycji do Sudanu, zorganizowanej dla odkrycia i wydobycia przedwiekowych skarbów kultury chrześcijańskiej w Faras, bardzo ciekawie opowiadał o organizacji tej wyprawy, historii świątyni odsłoniętej z piasków, fazach jej przebudowy  oraz niektórych szczegółach prac związanych z ratowaniem fresków zdobiących ściany katedry, a teraz udostępnionych zwiedzającym. Poznaliśmy także bogatą kolekcję przedmiotów odnalezionych na tamtym terenie.
Wspólne zwiedzanie było niezwykle miłe i poznawcze. Bardzo serdecznie podziękowaliśmy naszemu koledze za ekscytujące przeżycie tego popołudnia .
Już 4 dni później, w poniedziałek 19-go października, spotkaliśmy się ponownie w Klubie Lekarza. Rozmawialiśmy o naszych spostrzeżeniach i odczuciach związanych z wykopaliskami z  Faras. Następnie, jak zwykle, wspominaliśmy Szkołę i dzieliliśmy się wrażeniami z ostatniego Zjazdu. Kolega Marek Chojnacki, zasłużony działacz Towarzystwa Małachowiaków opowiedział (ilustrując zdjęciami) o obecnym wystroju  budynku szkolnego oraz o historii powołania Towarzystwa i jego działalności oraz o aktualnym życiu szkoły. Mnie osobiście bardzo zaciekawiła sprawa związana z organizacją pierwszego Zjazdu Małachowiaków i określenie 777- letniej historii Szkoły. Kolega Marek zwrócił uwagę na fakt, że zarówno pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej do zorganizowania pierwszego Zjazdu, który odbył się w 1958 roku, jak i pierwsze spotkanie inauguracyjne grupy warszawskiej Małachowiaków odbyło się w budynku NOT w Warszawie przy ul. Czackiego.
Nasze spotkanie jak zwykle przebiegło w sympatycznej atmosferze.

Pozdrawiamy wszystkich Małachowiaków i zapraszamy do nas. Prosimy o kontakt mailowy! Najbliższe spotkanie planujemy 14-go marca (poniedziałek) jak zwykle w Klubie Lekarza przy ul Raszyńskiej 54.

Wojciech Leśniewski
w-lesniewski@wp.pl