Sprawozdanie z działalności
Praca w Zarządzie Towarzystwa Małachowiaków to zaszczyt i obowiązek. Dlatego czujemy się zobligowani przedstawić członkom naszego stowarzyszenia podsumowanie działań podjętych w imieniu społeczności Małachowiaków i dla jej pożytku w 2016 roku. Oto one:
1. W dniu 7 maja 2016 r odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa, którego głównym celem było wprowadzenie do Statutu Towarzystwa zmian wymaganych przez organy rejestrujące.
2. W roku 2016 zrealizowano dwa projekty finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na łączną kwotę 20 000 zł, które angażowały mieszkańców Płocka w nocne zwiedzanie Małachowianki oraz w konkurs poetycko – plastyczny dotyczący wiedzy o Małachowiance.
Pierwszy z projektów – „Duszna Sprawa – noce w muzeum Małachowianki” – był skierowany do mieszkańców Płocka, którzy mogli uczestniczyć w nim bezpłatnie. Projekt w sumie objął 270 uczestników, którzy zwiedzali Małachowiankę w ciemnościach, napotykając na swojej drodze duchy historycznych postaci, opowiadające o najstarszej szkole w Polsce. Organizacja nocnego zwiedzania szkoły spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Płocka i była powtarzana aż ośmiokrotnie.
Drugi projekt – „Przez pokolenia do wiedzy o pokoleniach – historia z Małachowianką w tle” – miał na celu zainspirowanie uczestników konkursu historią szkoły i Płocka do pracy twórczej – napisania wiersza, opowiadania lub stworzenia rysunku. Wyróżnione prace zostały opublikowane w tomiku wydawniczym oraz zaprezentowane w formie wystawy.
Oba projekty pozwoliły przybliżyć mieszkańcom miasta losy szkoły wpisane w historię lokalną, pokazały wkład Małachowianki w życie Płocka, Mazowsza i Polski.
3. Złożyliśmy projekt ogólnomiejski w ramach Budżetu Obywatelskiego, który zakładał budowę parkingu na terenie szkoły dla gości i pracowników. Niestety, wniosek nie uzyskał akceptacji Urzędu Miasta Płocka.
4. W roku 2016, tak jak od kilkudziesięciu lat, Towarzystwo we współpracy z Liceum wyróżniło medalem DILIGENTIAE (jednym złotym i ośmioma srebrnymi) najlepszych absolwentów, promując w ten sposób wartość pracowitości i sumienności wśród wychowanków szkoły. Przyznawanie medali jest zadaniem Towarzystwa.
5. Ważną inicjatywą w roku 2016 była organizacja Pikniku Małachowiaków oraz drugiej już Wigilii Małachowiaków. Oba te wydarzenia służą integracji wszystkich osób związanych ze szkołą, jej dawnych absolwentów, nauczycieli i pracowników. Są okazją do wspomnień związanych ze szkołą i ważną podróżą emocjonalną dla osób najstarszych. Ponieważ działalność Towarzystwa jest ściśle związana ze Szkołą, zwłaszcza spotkanie wigilijne rodzi więzi i fascynacje międzypokoleniowe z racji udziału w nim obecnych uczniów i absolwentów z różnych roczników. Uroczystość ta zawsze jest poprzedzona programem artystycznym popularyzującym polską literaturę i koncertem chóru szkolnego Minstrel.
6. Z inicjatywy Towarzystwa odbyło się też spotkanie absolwentów seniorów w Małej Auli szkoły. Byli to głównie najstarsi absolwenci, którzy mogli się spotkać i w przyjemnej atmosferze odnowić dawne kontakty i przyjaźnie.
7. W czerwcu 2016 byliśmy obecni na Dniach Płockich Inicjatyw Pozarządowych, prezentując się lokalnej społeczności. Przeprowadziliśmy wiele miłych rozmów z absolwentami szkoły i ich rodzinami.
8. Zarząd dokłada wszelkich starań, by realizować misję łączenia różnych środowisk Małachowiaków, mieszkających w na całym świecie. Dlatego chętnie udostępniamy naszą stronę wszystkim członkom Towarzystwa do publikowania wspomnień, relacji ze spotkań czy sprawozdań z podróży.
9. Z inicjatywy członków Towarzystwa jesienią 2016 r dokonano zbiórki pieniędzy i ufundowano kamień z tablicą NAUCZYCIELOM – UCZNIOWIE, który umieszczono na terenie szkoły. Jego odsłonięcie połączone było z wieczorem wspomnieniowym o zmarłych nauczycielach szkoły, w którym wzięli udział absolwenci.
10. Członkowie Zarządu odwiedzają groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, zapalając na nich znicze świadczące o żywej o nich pamięci.
11. Towarzystwo prowadzi i opłaca stronę www.malachowianka.pl – bogatą w treści, dostępną powszechnie skarbnicę wiedzy o szkole, jej patronie i absolwentach. Witryna pozwala nie tylko przeczytać o historii Małachowianki, jej patronie czy wybitnych absolwentach zasłużonych dla Płocka i Polski; można na niej obejrzeć eksponaty muzealne, historyczne zdjęcia pomieszczeń szkolnych itp. Jest to duże ułatwienie dla tych, którzy mieszkając daleko chcą na chwilę „zajrzeć do Płocka”. Oczywiście, strona informuje też o aktualnych wydarzeniach w społeczności Małachowianki.
12. Prowadzimy sprzedaż wydawnictw, krawatów z herbem szkoły, koszulek „firmowych”.
13. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzimy (za pośrednictwem profesjonalnego biura) księgowość Towarzystwa.
Pragniemy zauważyć, że wszystkie działania Towarzystwa są realizowane nieodpłatnie przez członków stowarzyszenia. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce (w kolejności alfabetycznej): p. Aliny Bały, p. Magdaleny Częstochowskiej – Jędrzejak, p. Katarzyny Kuplińskiej, p. Wojciecha Nowysza, p. Zbigniewa Radzikowskiego, p. Małgorzaty Szymczak, p. Bartłomieja Wasiaka.
Zarząd Towarzystwa Małachowiaków